Karo halı nasıl temizlenir ?

karo halı nasıl temizlenir

Ticari karo halının birçok faydası vardır. Dayanıklı, ekonomik, yüksek kaliteli ve her zaman yoğun trafiğe uyum sağlamaya hazır. Karo halılar birçok havalimanının, hastanenin, ofis binasının ve restoranın zeminini kaplar ve son birkaç yılda ticari pazarda hızla değerli bir favori haline geldi.


Önleyici Bakım | Karo halı nasıl temizlenir


Yüzeyinde ağır lekeler olan karo halıları, zeminden sökerek düzenli vakumlama, ticari karo halıların ömrü için çok önemlidir. Hızlı bir şekilde temizlemek yerine yavaş ve dikkatli bir şekilde çalışın. Ufak parçacıkları ve kalıntıları toplamak için halının üzerinden uzun, yavaş ve sabit geçişler yapın. Çünkü bunları geride bırakmak liflere zarar verir ve karoların ömrünü kısaltır. Yoğun trafikli alanlar her gün, orta yoğunluktaki alanlar haftada iki ila üç kez süpürülmelidir.


Halı yüzeyine sıvı döküldüğünde hızlıca tepki verin. Yüzeydeki sıvıyı dikkatlice kurulayın. Dökülmenin leke haline gelmesine izin vermeyin. Karo halıların ömrünü korumaya yardımcı olacak ve erken değiştirme ihtiyacını azaltacak bazı ek ipuçları:


  • Mürekkebi suyla ve ardından solvent leke çıkarıcıyla çıkarın.
  • Önce kahveyi ılık yumuşak deterjan solüsyonuyla çıkarın, ardından solvent leke çıkarıcı kullanın.
  • Solventleri veya solüsyonları uygulamak için bir bez veya sünger kullanın.
  • Dışarıdan ortaya doğru leke üzerinde çalışın.
  • Su bazlı bir solvent kullandıktan sonra yüzeydeki lekeyi durulayın.
  • Unutmayın, karo her zaman yerinden kaldırılabilir, durulanır ve iade edilir.
  • Fazla sıvıyı ve kiri emmek için kapı girişlerinde koruyucu paspaslar kullanın.

karo halı nasıl temizlenir
Karo halı nasıl temizlenir

Profesyonel Bakım | Karo halı nasıl temizlenir

Bu yöntem halıya önceden halı temizleme makinesi ile detarjen püskürterek makinenin döner temizlik fırçası ile karo halıların üzerindeki derin partükülleri ve tozlar temizlenmektedir. Ardından ticari bir elektrikli süpürge kullanarak derinlere yerleşmiş kirleri çıkarabilirsiniz.

Aşırı miktarda kir ve leke içeren halılarda ise;

Sıcak su ekstraksiyonu başka bir temizleme yöntemidir. Zamanla biriken toprak kirlerini temizler. Çok fazla su kullanmaktan kaçının. Çünkü, suyun halıların altına sızması küflenme yaratabilir. Bu sebeple düzgün ve doğru bir şekilde karo halıları kuruttuktan emin olun.