Karo halı nasıl döşenir

Karo halı nasıl döşenir

Karo halının başlıca avantajlarından biri sundukları esnekliktir. Karo halılar, duvardan duvara halılara kıyasla çok daha geniş desen ve renk yelpazesinde sunulur. Döşeme yöntemi farklı desen ve farklı metodlar ile mekanın şeklini çok daha farklı yansıtacaktır.


Karo halıların güzel yanlarından biride zemine uygulamanın diğer döşeme türlerine kıyasla daha kolay ve eğlenceli olmasıdır. Kişisel tarzınızı ve yaratıcılığınızı ifade etmenize olanak sağlar. Size ilham verecek bazı karo halı döşeme fikirleri;


Karo Halı Zemine Döşeme Yöntemleri | Karo halı nasıl döşenir


Monolitik / Yek Pare

En basit karo halı döşeme yöntemedir. Tüm karo halı kareleriniz aynı yönde, düzgün sıralar ve sütunlar halinde olmalıdır. Yekpare bir desende veya bazılarının düz döşeme diyebileceği şekilde yapılır.



Çeyrek Tur / 90°

Çeyrek tur her bir karonun bir öncekinden 90° derece döndürülmüş veya çeyrek tur olarak sıra ve sütunlar halinde döşendiği bir tür halı ve modüler döşeme düzenidir. Düz renkli karo halılar için popüler bir kurulum seçeneğidir, çünkü ince ama yine de göze çarpan bir desen ekler.



Tuğla Desen | Karo halı nasıl döşenir ?

Karo halı karelerinin sıraları yarım karo genişliği kadar kaydırılarak tuğla benzeri bir desen oluşturularak üretilir. İsterseniz çeyrek dönüş ve tuğla döşeme kombinasyonunu da kullanabilirsiniz.



Taş Desen

Tuğla düzenine benzer, ancak her satırı yarım karo genişliği kadar kaydırmak yerine, her sütuna yarım karo dengelenir ve dikey tuğla benzeri bir taş desen oluşturur.



Rastgele Döşeme | Karo halı nasıl döşenir ?

Karo desenlerinin yönü dikkate alınmadan karo halı karelerinin döşenmesidir. Eğer uygulanacak olan karolar organik bir desene sahipse, bu yöntem tercih edilebilir. Ancak sert, geometrik bir yüzey tasarımına sahip karolar için daha az uygundur.